Sambafotboll under fritidsverksamheten

/Sambafotboll under fritidsverksamheten
Sambafotboll under fritidsverksamheten2018-12-06T20:11:29+00:00

Sambafotbollsskolan finns representerade på skolor runt om i Malmö och vi har ett nära samarbete med Skåne Idrotten/Idrottslyftet och våra sponsorer. Vi jobbar med både barngrupper som har stort intresse för fotboll och vill utveckla sin teknik och kunskap samt även mot en målgrupp som inte är aktiva själva efter skoltid och behöver fler möjligheter till att röra på sig på skoltid.

Träningarna bygger precis som våra föreningsträningar på utgångsläget på gruppen och sedan lägger vi upp övningar efter deras förmåga och erfarenhet. Vi använder oss även utav musik för att öka rörligheten hos barnen och har sett goda resultat.

Vi startade under 2009 ett samarbete med en skola i Brasilien där vi idag erbjuder ett kulturellt utbyte för barnen genom att dom ”brevväxlar” med varandra. Vi tycker att det är viktigt att barn lär sig att alla är lika även om vi är annorlunda.

Finansieringen utav detta har varierat på de olika skolorna, hör gärna av er så kan vi berätta om våra erfarenheter och hur vi tillsammans kan hitta ett medel så att även er skola kan erbjuda Sambafotboll för era elever.

Träningen vänder sig till barnen som går i årsklass 3 och 4 på respektive skola.
Jobbar du eller är en elev på en skola som är nyfiken på att ha Futsal hos er så kontakta oss !

Våra skolprojekt

Videdalsskolan

MALMÖ

Rosengårdsskolan

MALMÖ

Apelgårdsskolan

MALMÖ

Kroksbäcksskolan

MALMÖ

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Translate »