Sergio de Souza – Grundare

/Sergio de Souza – Grundare
Sergio de Souza – Grundare2018-12-06T20:11:34+00:00

Fotbollstränare – Sergio de Souza

Född och uppvuxen i Sao Paulo/Brasilien och som liten pojke i Brasilien så fick han tidigt upp ögonen för fotbollen. Sergio spelade både futsal och vanlig fotboll redan från början. Futsal är den grund som de flesta brasilianska spelare jobbar med för att utveckla sin teknik och bli snabb i fötterna.

2003 flyttade Sergio till Sverige och grundade Sambafotbollsskolan och har sedan dess jobbat både i Sverige och Danmark med att träna ungdomar men även utbilda tränare för att få mer inspiration och jobba mer med tekniken i träningarna.

Sergios vision är att hjälpa barn och ungdomar att våga uttrycka sig med glädje och lekfullhet när dom är på plan. Fotbolls ska vara till glädje för alla och genom att våra vara lekfull kan man skapa oändliga möjligheter.

Jogo Bonito är ledordet och syftar till ”det vackra spelet”.

Sergio de Souza

Mina Meriter och Utbildningar

CBF logo

CV och meriter

  • FIFA PRO licens i fotboll med Conmebol (Sydamerikanska fotbollskomfederationen)
  • UEFA B Fotboll – England FA
  • UEFA B Futsal – England FA
  • Diplomerad inom Sport Science på Manchester Metropolitan University
  • F.d professionell Futsal spelare – Brasilien

CV och meriter fortsättning

  • Projektledarutbildning på Malmö Folkhögskola
  • Svenska Mästare i futsal 2013/14 med Malmö City Futsal
  • Futsal/Fotbollsutbildningsansvarig i DGI – The Danish Gymnastics & Sports Association (DGI) Danmark.
  • Författare av boken ”Lär dig spela Sambafotboll” tillsammans med Peter Benett.
  • Talent Scout at Manchester United

 

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.

This Is A Custom Widget

This Sliding Bar can be switched on or off in theme options, and can take any widget you throw at it or even fill it with your custom HTML Code. Its perfect for grabbing the attention of your viewers. Choose between 1, 2, 3 or 4 columns, set the background color, widget divider color, activate transparency, a top border or fully disable it on desktop and mobile.
Translate »